czwartek, 31 marca 2016

V KOSZĘCIŃSKI FESTIWAL MODELARSKI– KOSZĘCIN 07-08.05.2016r. zapowiedz vol.I


Witam!

Słów kilka o tym skąd się zaczerpnęliśmy nazwę  „KOSZĘCIŃSKI RAK”.

Koszęciński Rak Legenda

W kościele Św. Trójcy w Koszęcinie znajduje się tajemnicza   gablota.  

Malusieńka szafka, zawieszona obok ołtarza bocznego św. Jana Nepomucena, kryje w sobie starą uzdę i cząstkę pazura raka.

 Przedmioty te związane są legendarnie z budową pierwszego kościółka, na objawionym miejscu. Gdzieś do końca XIX wieku, wisiały one w kapliczce ze źródłem i z figurą św. Jana Chrzciciela, później - wraz z odnalezioną przez Juliusza Ligonia w 1851 roku wiekową kroniką kościoła - zawieszone były na „Krzyżu” - jak przed laty nazywano drewnianą, legendarną belkę  stojącą obok lewej bramki ołtarza głównego.

Uzdę podarował, według starych zapisów kronikarskich, budowniczy dawnego kościółka Wincenty Kluczyński, który ”woził drzewo na kościół według  obietnicy" -  jak to zapisano pod jedną ze scen obrazu „Objawienia”.

 Duży  pazur raka jest również związany z legendą o budowie kościoła Św. Trójcy, która mówi, że ogromny rak przetaczał drewno wożone na wzgórze „Żydowina" - gdzie chciano kościółek budować - do doliny w miejsce objawień Św. Trójcy oraz cudownego źródełka,  gdzie obecnie znajduje się kościół Św. Trójcy.

Zapraszamy również do zwiedzenia naszego kościółka który jest otwarty.
 

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza